Skip to content

114 West View AveParamus, NJ 07652

Built 1925

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block407
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
51%
Improvement Value:$249,900
49%
Total Assessment$512,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+3.5%
2024$6,720+10.4%
2023$6,090+7.4%
2022$5,669+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 8325, Page 152NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/20/2000

Property Built

Built

Year Built: 1925