Skip to content

180 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 11, 2000

Property Information

Block2601
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,800
67%
Improvement Value:$197,900
33%
Total Assessment$604,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,369+3.4%
2024$8,096+9.9%
2023$7,370+5.4%
2022$6,996-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 8307, Page 472Recorded9/15/2000

Property Built

Built

Year Built: 1930