Skip to content

193 Villanova DrParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block4102
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,300
42%
Improvement Value:$606,500
58%
Total Assessment$1,051,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,553+3.5%
2024$14,067+8.0%
2023$13,020+4.0%
2022$12,522+15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,836DeedBook 1288, Page 1271NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/22/2013

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 8591, Page 250Recorded7/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1966