Skip to content

149 Villanova DrParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2013

Property Information

Block4102
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,700
63%
Improvement Value:$263,500
37%
Total Assessment$707,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+3.2%
2024$9,308+8.1%
2023$8,611+3.2%
2022$8,345-2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966