Skip to content

196 Midwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block4104
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,700
62%
Improvement Value:$293,800
38%
Total Assessment$773,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,519+6.8%
2024$9,845+8.7%
2023$9,057+3.2%
2022$8,776-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$915,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 5534, Page 432Recorded6/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950