Skip to content

211 Nimitz RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
May 14, 1997

Property Information

Block4508
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,700
47%
Improvement Value:$440,500
53%
Total Assessment$827,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641+2.8%
2024$11,329+8.6%
2023$10,427+5.4%
2022$9,889+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

DeedBook 7973, Page 242NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/1997

Property Built

Built

Year Built: 1955