Skip to content

129 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block4105
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,800
57%
Improvement Value:$304,400
43%
Total Assessment$708,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,061+2.9%
2024$9,776+7.9%
2023$9,057+6.2%
2022$8,525+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 9349, Page 223Recorded7/5/2007

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7474, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1954