Skip to content

32 Benton RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block4208
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,400
66%
Improvement Value:$211,800
34%
Total Assessment$622,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+3.2%
2024$8,133+8.0%
2023$7,527+6.4%
2022$7,074-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$493,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8686, Page 567Recorded5/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952