Skip to content

54 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2017

Property Information

Block4208
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,200
47%
Improvement Value:$462,500
53%
Total Assessment$879,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+7.3%
2024$11,269+10.7%
2023$10,180+30.3%
2022$7,811+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$452,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 1691, Page 618Recorded6/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952