Skip to content

56 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block4208
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,811
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
32%
Improvement Value:$934,200
68%
Total Assessment$1,380,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,237+3.0%
2024$18,672+8.1%
2023$17,274+6.0%
2022$16,303+12.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,811DeedBook 9140, Page 108Recorded8/29/2006

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 8285, Page 291NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/29/2000

Property Built

Built

Year Built: 1952