Skip to content

44 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Feb 26, 1996

Property Information

Block4208
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,500
52%
Improvement Value:$418,300
48%
Total Assessment$871,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+2.9%
2024$11,606+8.0%
2023$10,748+6.1%
2022$10,130-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

DeedBook 7861, Page 267Recorded3/12/1996

Property Built

Built

Year Built: 1952