Skip to content

32 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block4208
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
76%
Improvement Value:$133,000
24%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550+3.7%
2024$7,282+8.2%
2023$6,728+6.6%
2022$6,311-4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 249NU CodeFamily (1)Recorded11/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1952