Skip to content

397 Jasper RdParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block4209
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,700
67%
Improvement Value:$219,100
33%
Total Assessment$655,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,852+3.2%
2024$8,575+8.0%
2023$7,938+6.4%
2022$7,463-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 147, Page 713NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/19/2009

Property Built

Built

Year Built: 1952