Skip to content

21 Ferndale RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block4212
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,800
52%
Improvement Value:$396,400
48%
Total Assessment$829,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+3.9%
2024$10,908+13.4%
2023$9,618+6.2%
2022$9,060-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 663, Page 1837Recorded2/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1952