Skip to content

168 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 23, 2018

Property Information

Block4106
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
55%
Improvement Value:$331,600
45%
Total Assessment$733,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,419+3.0%
2024$10,117+8.0%
2023$9,365+8.0%
2022$8,669+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 3160, Page 588Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954