Skip to content

399 Elmwood DrParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block4401
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,104
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,200
46%
Improvement Value:$565,200
54%
Total Assessment$1,053,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,973+2.9%
2024$14,545+10.1%
2023$13,209+5.2%
2022$12,557+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,104DeedBook 8494, Page 249Recorded7/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 7526, Page 810