Skip to content

389 Chelsea StreetParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block4406
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,700
52%
Improvement Value:$436,900
48%
Total Assessment$905,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+2.9%
2024$12,501+10.4%
2023$11,327+5.1%
2022$10,774-2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 8732, Page 535Recorded10/6/2004

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft2,502DeedBook 8070, Page 304Recorded6/1/1998

Property Built

Built

Year Built: 1963