Skip to content

125 Arnot PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$637,500
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block4412
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
55%
Improvement Value:$328,600
45%
Total Assessment$736,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,557+2.9%
2024$10,256+8.5%
2023$9,449+5.3%
2022$8,975-4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$637,500

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 2064, Page 2402Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 9379, Page 39Recorded8/10/2007

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 8797, Page 525Recorded4/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955