Skip to content

376 Burnet PlaceParamus, NJ 07652

Built 2013

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block4412
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,800
32%
Improvement Value:$913,300
68%
Total Assessment$1,336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,998+2.7%
2024$18,502+7.4%
2023$17,225+5.2%
2022$16,376+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 1149, Page 2380NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/17/2012