Skip to content

370 Valley View AveParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$911,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block4412
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,400
52%
Improvement Value:$387,900
48%
Total Assessment$808,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,390+2.9%
2024$11,069+8.4%
2023$10,215+5.2%
2022$9,707-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$911,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 5429, Page 141Recorded2/14/2025

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 8091, Page 418Recorded8/10/1998

Property Built

Built

Year Built: 1969