Skip to content

117 Arnot PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Aug 5, 1992

Property Information

Block4412
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
63%
Improvement Value:$239,300
37%
Total Assessment$646,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+3.0%
2024$8,810+8.7%
2023$8,106+5.3%
2022$7,701+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 7539, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1955