Skip to content

229 Jefferson AvenueParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 23, 2016

Property Information

Block5605
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
73%
Improvement Value:$154,500
27%
Total Assessment$576,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,124+3.1%
2024$7,877+9.4%
2023$7,203+2.5%
2022$7,031+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 2374, Page 18Recorded9/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952