Skip to content

137 Arnot PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block4414
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,500
62%
Improvement Value:$250,200
38%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+2.9%
2024$8,969+8.6%
2023$8,262+5.2%
2022$7,851-5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955