Skip to content

381 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1947

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block4414
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,978
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,200
51%
Improvement Value:$370,900
49%
Total Assessment$757,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+3.2%
2024$10,328+8.7%
2023$9,501+5.5%
2022$9,009-4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,978DeedBook 4480, Page 958Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7822, Page 491NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/25/1995

Property Built

Built

Year Built: 1947