Skip to content

379 Farview AvenueParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Aug 8, 1996

Property Information

Block4414
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,500
46%
Improvement Value:$435,200
54%
Total Assessment$806,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,408+2.9%
2024$11,091+8.1%
2023$10,263+5.2%
2022$9,757-10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

DeedBook 7902, Page 981NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/14/1996

Property Sale

Sale
$125,500

From:

To:

DeedBook 7855, Page 864NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/21/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996