Skip to content

95 Circle DriveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block4501
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
54%
Improvement Value:$343,700
46%
Total Assessment$751,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+3.2%
2024$10,224+8.9%
2023$9,390+5.3%
2022$8,914+6.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 1552, Page 808Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 213, Page 2245Recorded8/18/2009

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 8630, Page 527Recorded11/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951