Skip to content

340 Maplewood DrParamus, NJ 07652

Built 2016

Last Sale Price
$1,110,000
Last Sale Date
Nov 16, 2017

Property Information

Block4501
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
32%
Improvement Value:$862,000
68%
Total Assessment$1,269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,023+2.7%
2024$17,554+7.9%
2023$16,267+5.2%
2022$15,460+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,110,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 2813, Page 2365NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 2327, Page 1415Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016