Skip to content

331 Harrison StParamus, NJ 07652

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block4510
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,961
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$391,000
68%
Improvement Value:$181,400
32%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,962+2.9%
2024$7,734+9.1%
2023$7,089+7.9%
2022$6,571-3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,675,000
Sq Ft2,961DeedBook 5648, Page 1435Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 5156, Page 1387Recorded1/10/2024

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 3565, Page 1719Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

DeedBook 7974, Page 164Recorded5/28/1997

Property Built

Built

Year Built: 1952