Skip to content

247 Gorden DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block3209
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,500
63%
Improvement Value:$234,800
37%
Total Assessment$642,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,984+3.3%
2024$8,701+12.2%
2023$7,754+5.4%
2022$7,353+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000
Sq Ft2,812DeedBook 5678, Page 222Recorded12/13/2025

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 5486, Page 1739Recorded4/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952