Skip to content

227 Vivien CourtParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Dec 27, 1999

Property Information

Block4607
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,800
51%
Improvement Value:$379,400
49%
Total Assessment$767,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,760+2.9%
2024$10,454+8.3%
2023$9,651+5.2%
2022$9,171-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 8242, Page 49NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/20/2000

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 8222, Page 587NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/5/1999

Property Built

Built

Year Built: 1952