Skip to content

308 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block3801
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,529
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,900
51%
Improvement Value:$348,900
49%
Total Assessment$708,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,930+2.4%
2024$9,693+8.0%
2023$8,971+5.2%
2022$8,527-4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 2195, Page 53Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$621,000

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 813, Page 323NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/19/2011

Property Built

Built

Year Built: 1955