Skip to content

351 Janet AvenueParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block4708
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,800
61%
Improvement Value:$298,100
39%
Total Assessment$758,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719+3.3%
2024$10,379+9.9%
2023$9,448+5.3%
2022$8,969+29.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 3082, Page 210Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9658, Page 143Recorded12/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1955