Skip to content

160 Halsey StreetParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block2605
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,100
64%
Improvement Value:$240,300
36%
Total Assessment$664,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210+3.5%
2024$8,900+9.9%
2023$8,098+5.3%
2022$7,693+16.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 4668, Page 1036Recorded5/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963