Skip to content

378 S Terhune AveParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block4709
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,400
66%
Improvement Value:$239,700
34%
Total Assessment$709,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,045+3.2%
2024$9,736+7.2%
2023$9,082+6.1%
2022$8,562+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 2775, Page 1561NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 2070, Page 2217NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963