Skip to content

370 S Terhune AveParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block4709
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,779
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,400
30%
Improvement Value:$964,300
70%
Total Assessment$1,382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,776+2.7%
2024$19,264+7.0%
2023$17,996+5.6%
2022$17,035-12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 8744, Page 863Recorded11/9/2004

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 8696, Page 929NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 2002