Skip to content

597 Mazur AveParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block4803
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,800
51%
Improvement Value:$432,500
49%
Total Assessment$878,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+3.0%
2024$11,709+16.7%
2023$10,030+3.5%
2022$9,694+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 4409, Page 993Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 2323, Page 2460Recorded7/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961