Skip to content

592 Mill RunParamus, NJ 07652

Built 1993

Last Sale Price
$749,200
Last Sale Date
Apr 22, 2015

Property Information

Block4812
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,379
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,800
32%
Improvement Value:$802,800
68%
Total Assessment$1,188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,981+2.7%
2024$16,538+7.7%
2023$15,352+5.2%
2022$14,599+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$749,200

From:

To:

Sq Ft3,379DeedBook 1935, Page 1264Recorded5/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1993