Skip to content

603 Mill RunParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$849,900
Last Sale Date
Feb 9, 2004

Property Information

Block4811
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,404
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,500
36%
Improvement Value:$695,700
64%
Total Assessment$1,089,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,544+2.8%
2024$15,127+7.8%
2023$14,031+5.2%
2022$13,342-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$849,900

From:

To:

Sq Ft3,404DeedBook 8658, Page 374Recorded2/13/2004

Property Sale

Sale
$752,000

From:

To:

Sq Ft4,092DeedBook 8549, Page 353Recorded2/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

DeedBook 7756, Page 267NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/21/1994