Skip to content

142 Albright LaneParamus, NJ 07652

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block4903
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$446,100
57%
Improvement Value:$333,700
43%
Total Assessment$779,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.0%
2024$10,325+8.2%
2023$9,539+3.5%
2022$9,216+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964