Skip to content

125 Albright LaneParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block4903
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,300
61%
Improvement Value:$290,300
39%
Total Assessment$735,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,017+2.9%
2024$9,732+8.0%
2023$9,009+3.3%
2022$8,725-7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 4963, Page 487Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$502,500

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8565, Page 647Recorded4/9/2003

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7332, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1964