Skip to content

260 Hoppers LaneParamus, NJ 07652

Built 2020

Last Sale Price
$1,340,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block4908
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,600
31%
Improvement Value:$918,100
69%
Total Assessment$1,329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,869+3.0%
2024$18,311+9.0%
2023$16,795+128.4%
2022$7,355+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,340,000

From:

To:

Sq Ft3,180DeedBook 4767, Page 152Recorded8/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 1388, Page 933Recorded5/14/2013