Skip to content

256 Hoppers LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 26, 1996

Property Information

Block4908
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,200
49%
Improvement Value:$436,100
51%
Total Assessment$855,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+3.3%
2024$11,671+8.6%
2023$10,748+5.3%
2022$10,205-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 7939, Page 458Recorded1/6/1997

Property Built

Built

Year Built: 1951