Skip to content

254 Hoppers LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block4908
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,200
43%
Improvement Value:$530,100
57%
Total Assessment$936,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,219+3.2%
2024$12,809+8.4%
2023$11,811+5.3%
2022$11,219-4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,744DeedBook 823, Page 2487Recorded9/7/2011

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft3,744DeedBook 9527, Page 235Recorded4/18/2008

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 7803, Page 776Recorded7/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1951