Skip to content

519 Otto PlaceParamus, NJ 07652

Built 2015

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block4914
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
29%
Improvement Value:$1,107,600
71%
Total Assessment$1,552,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,788+3.3%
2024$21,085+7.5%
2023$19,605+4.3%
2022$18,799+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 1808, Page 298Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

DeedBook 7901, Page 562Recorded8/9/1996