Skip to content

W 183 Midland AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block4917
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,900
48%
Improvement Value:$415,200
52%
Total Assessment$796,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973+2.8%
2024$10,672+7.8%
2023$9,896+3.7%
2022$9,544+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 2767, Page 1152Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 2704, Page 780NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955