Skip to content

550 Westbrook CtParamus, NJ 07652

Built 1977

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block4917
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,700
46%
Improvement Value:$528,300
54%
Total Assessment$978,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,241+3.0%
2024$12,858+8.2%
2023$11,880+4.0%
2022$11,429-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft2,586DeedBook 5483, Page 696Recorded4/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1977