Skip to content

W 181 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 8, 2014

Property Information

Block4917
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,400
48%
Improvement Value:$398,100
52%
Total Assessment$763,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475+3.2%
2024$10,155+8.6%
2023$9,355+4.0%
2022$8,997+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 1689, Page 1933Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$652,000

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 8744, Page 109Recorded11/8/2004

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 8572, Page 209Recorded5/1/2003

Property Sale

Sale
$28,766

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 9007, Page 290NU CodeDoubtful title (14)Recorded2/1/2006

Property Built

Built

Year Built: 1930