Skip to content

578 Roosevelt BlvdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block5003
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,300
61%
Improvement Value:$254,200
39%
Total Assessment$651,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+0.8%
2024$9,095+8.3%
2023$8,397+8.6%
2022$7,730+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 4231, Page 455NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955