Skip to content

707 Bancroft PlaceParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$587,000
Last Sale Date
Mar 5, 2007

Property Information

Block6804
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,900
55%
Improvement Value:$327,200
45%
Total Assessment$735,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+3.5%
2024$10,112+7.6%
2023$9,398+2.4%
2022$9,174+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$587,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 9282, Page 221Recorded3/30/2007

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 9192, Page 438NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2006

Property Built

Built

Year Built: 1960