Skip to content

S 60 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$36,540,000
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block503
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800,000
55%
Improvement Value:$12,200,000
45%
Total Assessment$27,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$408,780-19.2%
2024$506,220-14.8%
2023$593,988+1.0%
2022$588,281+37.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$36,540,000

From:

To:

DeedBook 3145, Page 2324Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$24,697,414

From:

To:

DeedBook 2143, Page 366Recorded12/30/2015

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 8349, Page 314NU CodeGovernment (15)Recorded2/16/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000